חוויה ייחודית בפרנקוניה/צפון בוואריה
למטייל העצמאי

חוויה ייחודית בפרנקוניה/צפון בוואריה
למטייל העצמאי

פרנקוניה היא חבל ארץ בגרמניה, הנמצא בצפון בוואריה, פחות או יותר בין פרנקפורט למינכן; עיר הבירה של פרנקוניה היא נירנברג.

מקור השם פרנקוניה בשמו של שבט הפרנקים, שהיה שליטם של שטחים נרחבים בגרמניה, אוסטריה, ארצות השפלה וצרפת, החל מהמאה החמישית ועד לסוף המאה התשיעית לספירה.
פרנקוניה מצטיינת בנופים מרהיבים, טבע, שדות מוריקים ונהרות יפהפיים שלגדותיהם כפרים ציוריים, אתרי תיירות איכותיים, אתרי מורשת עולמיים של אונסק”ו, שפע של טירות, מבשלות בירה משפחתיות עם מסורת רבת שנים, יקבי עילית, ומטבח מקומי עתיר תבשילים נפלאים המושתתים על תוצרים טריים ועונתית ועל שפע תוצרי החקלאות המקומית המפותחת. לצד הנוף הכפרי ניתן למצוא אתרי טבע רבים. כמו כן, ברחבי פרנקוניה מספר ערים מרכזיות, גדולות, אלגנטיות, תוססות, מסוגננות ואופנתיות במיוחד.

המתעניינים במורשת יהודית, ימצאו בפרנקוניה שורשים יהודיים בני מאות רבות של שנים. שלוש ערי שו”ם (שפיירא, וורמיזא ומגנצא – קהילות יהודיות על גדות נהר הריין – היו בפרנקוניה). הקהילה היהודית המקורית נספתה ברובה במלחה”ע ה-2, אך פרנקוניה משופעת באתרי מורשת יהודיים שנשתמרו באופן המאפשר התרשמות וחוויה תרבותית ברמה גבוהה.

מסלול לדוגמא:

נחיתה בפרנקפורט. נסיעה למלון להתארגנות ומשם לרוטנבורג אוב דר טאובר

רוטנבורג, עיר קטנה מקסימה ביופיה (אחת הערים העתיקות היפות ביותר בגרמניה) שנשתמרה באופן אותנטי מתקופת ימי הביניים, נמצאת במרכזה של "הדרך הרומנטית". לרוטנבורג היסטוריה מרתקת ודרמטית, כולל מזווית המורשת היהודית. מעבר לסיפורים ואגדות המלווים את ההיסטוריה רבת השנים של העיר, השיטוט ברחובות ובסמטאות הציוריים מרחיב אל הלב ומעניק חוויה בלתי נשכחת. בין קונדיטוריות מקומיות לבין חנויות מלאכת יד ומעצבים, תוכלו גם לבקר בחנות הדגל של Kaethe Wohlfahrt, שהסלוגן שלהם הוא – "אצלנו חג המולד נחגג במשך כל השנה". וזה באמת ככה.

נירנברג
העיר נירנברג נוסדה במאה ה-11 ובמהירות צמחה והפכה לבירה הלא רשמית של גרמניה, עקב מיקומה על צומת של כמה נתיבי מסחר חשובים, שהובילו לשגשוג כלכלי ובעקבותיו לכוח פוליטי.
לנו כיהודים וישראלים, מהדהד הקשר בין נירנברג כמרכז הפוליטי של המפלגה הנאצית בזמן מלחמת העולם השנייה וכמקום עריכתם של משפטי נירנברג (אתרי "חובה" שבהחלט נבקר בהם).
אך לנירנברג יש הרבה מאד מה להציע, החל במוזיאונים מהחשובים בגרמניה, כולל מוזיאון הצעצועים הגדול ביותר בעולם, מוזיאון אלברכט דורר (סמל גאוותה של העיר), אומן ויוצר חשוב מתקופת הרנסנס שכונה בזמנו "ליאונרדו של הצפון". העיר העתיקה של נירנברג מוקפת חומה שנשתמרה כמעט בשלמותה, שזורה ביובליו של נהר הפגניץ. נעלה לתצפית מקסימה מהטירה הגדולה, נטייל בסמטאות הציוריות, נלגום בירה טובה, ונוכל להנות מסצנה קולינרית מסורתית או עכשווית להפליא, נעבור דרך חנויות מעצבים. נירנברג היא עיר המשדרת איכות ורמה גבוהה ביותר.

ביירוית'

העיר ביירוית', שקטה, שלווה וציורית. מוקפת בגבעות מוריקות, שדות ואתרי טבע ונוף.

העיר מזוהה בעיקר עם המלחין בן סוף המאה ה-19 ריכארד וואגנר שהקים בה את בית האופרה שלו בחסות ובמימון המלך לודוויג השני ("המלך הביישן"). שמו של המלחין מעורר קונוטציות רבות ומגוונות, ויהיה מעניין לברר וללמוד על מורשתו האמיתית של אחד מסמלי האנטישמיות המוגזמים והמנופחים ביותר.

גאוותה של העיר הוא דווקא בית אופרת הבארוק, אתר שימור אונסקו, אחד מהחשובים באירופה. זהו אחד מבתי האופרה המיוחדים והיפים ביותר באירופה, שאי אפשר להישאר אדישים לעושר העצום של פרטי העיצוב והאומנות המרכיבים את החלל הפנימי שבו.

בביירוית' קתדרלה מרשימה ודרמטית, ומרכז עיר עתיקה הצופן בחובו רחובות וסמטאות יפהפיים.

סיור במפעל הפסנתרים יוצא הדופן "שטיינגראבר", שמיצר כמות קטנה מאד של פסנתרים בשילוב של טכניקות ייצור מסורתיות וטכנולוגיה מודרנית, הוא חוויה שאין להחמיץ.

גני הקיץ של הקיסרית וילהלמינה, HERMITAGE מקסימים ביופיים וראויים לטיול נינוח באוויר הנקי ובהשראה קיסרית אלגנטית במיוחד.

מעבר לכך, בבירוית' נמצאת מבשלת הבירה הגדולה והחשובה ביותר באזור, ומגוון מסעדות וסצנה קולינרית רבת רושם.

פרנקוניה השוויצרית ורגנסבורג
את היום החמישי נקדיש לטיול באזור "פרנקוניה השוויצרית".
אזור זה ניחן בנופים מגוונים – הרים, נהרות, אגמים, מערות, מצוקים וטירות. מרחיב את הדעת ומצית את הדימיון.
נסיים את היום בעיר רגנסבורג, הנמצאת במפגש הנהרות הרגן והדנובה.
רגנסבורג, שהייתה אחת מהערים העשירות בתקופה שלאחר ימי הביניים, משום שהוקמה על גדות נהר הדנובה ולמעשה שלטה במסחר ובמעבר אוניות וסחורות, היא עיר יפה, אלגנטית ותוססת. בתיה העתיקים של העיר משופעים ביצירות אמנות ומעוצבים בקפידה, והם כמעט ולא ניזוקו במלחמות העולם. העיר מפורסמת בקתדרלה הגדולה והמפוארת שבה ובגשר האבנים מעל הדנובה, שנשתמר מהמאה ה-14 והוא גשר האבנים העתיק ביותר באירופה. למרגלות הגשר נמצאת "מסעדת הנקניקיות" ששימשה בעברה ההיסטורי של העיר כמטבח שהיה אמון על הכנת אוכל לפועלים שבנו את הגשרים. מסעדת הנקניקיות הזאת,
טוענת לתואר "מסעדת הנקניקיות העתיקה ביותר והראשונה בעולם". ואכן, מדובר במעדן של ממש, כפי שתוכלו להתרשם בעצמכם.

במברג

במברג, שמרכזה העתיק הוכרז כולו כאתר מורשת אונסקו בשנת 1993, שואבת את שורשיה מהמאה ה-10 ומאז לא הפסיקה להתחדש ולהתרחב. במברג היא מרכז היסטורי ואוניברסיטאי חשוב באזור המכונה "פרנקוניה-עילית" ונמצאים בה הספרייה הלאומית, מוזיאונים חשובים וקתדרלה מפוארת ומלאה בחפצי אומנות.

מרכז העיר העתיקה שזור ביובליו של נהר הרגניץ והסיור ברחובות העתיקים והמעוצבים להפליא מזמן מראות יפים מאין כמוהם. מעל יובליו של הנהר בנויים גשרים ומעברים רבים שעל חלק מהם מצויות מסעדות נפלאות המציעות את המיטב ממטעמי האזור ואף קולינריה בינלאומית עילית.

במברג נחשבת ל"בירת הבירה" של פרנקוניה. בעיר עצמה ובסביבתה הקרובה פועלות מאות מבשלות בירה שלכל אחת מהן מסורת משפחתית רבת דורות ו"מתכוני בירה סודיים" העוברים מפה לאוזן בתוך המשפחה בלבד.

רציפי הדייגים המכונים "ונציה הקטנה" מזמנים טיול נינוח על שפת הנהר. מראות נפלאים, אווירה קסומה והמון חן ויופי.

יום ההחזרה לארץ.

צ'ק אין בבוקר במלון ונסיעה לפרנקפורט עם עצירת התרעננות בדרך.
בפרנקפורט, עצירה לזמן עצמאי עם הדרכה והמלצות לבילוי עצמאי במרכז העיר.

אחה"צ – נסיעה לשדה התעופה.

רוצים לשמוע עוד פרטים? צרו קשר ונשמח לעזור